Dobór okularów

Jak wybrać okulary dla dziecka?

By 19 grudnia, 201922 stycznia, 2020No Comments
jak wybrać okulary dla dziecka

Okulary dla dzieci są jak okulary do zadań specjalnych. Muszą być bezpieczne, odporne na uderzenia, zarysowania, a jednocześnie być lekkie i dobrze dopasowane, aby nie przeszkadzały dziecku w codziennych aktywnościach. Okulary, które są lekkie i wygodne nie będą dla dziecka dyskomfortem. Można też rozważyć okulary sportowe w sytuacji częstych i intensywnych treningów lub do pływania.

Dobierając dziecku okulary zwracamy uwagę, aby powierzchnia korygująca (front okularów) była optymalnie dobrana do mocy szkieł. Przy dużej wadzie plusowej ważne jest, aby zmierzyć dziecku rozstaw źrenic, dobrać oprawę, w której będzie można zamontować szkła o małej średnicy co znacznie wycieni nam soczewkę. Oko powinno znajdować się w centralnej części oprawy, dzięki temu bez względu na kąt patrzenia, dziecko będzie miało zapewnioną dobrą widoczność (większe pole widzenia).

Dobranie soczewek i oprawek do okularów dziecięcych

Niezwykle ważnym aspektem jest wybór odpowiednich soczewek okularowych, gwarantujących nie tylko komfort i estetykę, ale też bezpieczeństwo użytkowania okularów. Dlatego najlepszym wyborem dla dzieci są lekkie soczewki organiczne (plastikowe), które charakteryzują się trwałością, wytrzymałością i wysoką odpornością na uszkodzenia. W przypadku okularów dziecięcych warto dodatkowo zdecydować się na wybór powłoki utwardzającej, dzięki której soczewki stają się bardziej odporne na zarysowania. Dobrym pomysłem jest także zakup soczewek z powłoką antyrefleksyjną chroniącą wzrok przed zakresem promieniowania niebieskiego emitowanego przez monitory komputerów czy ekrany telewizorów. Powłoka antyrefleksyjna zapewnia wyraźne widzenie, redukuje odbicia i refleksy świetlne powstające na powierzchni soczewek okularowych, a co za tym idzie – gwarantuje lepszą ochronę wzroku i mniejszą podatność oczu na zmęczenie. Przy zakupie soczewek zwróćmy również uwagę na to, czy posiadają filtr UVA/UVB, chroniący oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Kolejnym elementem jest dobór oprawek, które powinny być lekkie i wygodne, a zarazem trwałe, solidne i wytrzymałe. Dobrym wyborem są oprawki wykonane z tworzywa odpornego na wyginanie i rozciąganie. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Ponadto lekkie, należycie dopasowane oprawki to większa szansa na szybsze przyzwyczajenie się dziecka do noszenia okularów. Zwróćmy też uwagę na wielkość oprawek. Z jednej strony powinny być na tyle duże, by uniemożliwić dziecku patrzenie ponad nimi, ponieważ może się to przyczynić do pogorszenia wzroku malca. Z drugiej jednak strony nie mogą być zbyt duże, bo będą opierać się na policzkach dziecka, co z pewnością będzie wiązało się z dużym dyskomfortem.

Na nosie okulary powinny opierać się całą powierzchnią, jeśli posiadają noski należy je odpowiednio wyregulować. Prawidłowe dopasowanie oprawek do kształtu nosa sprawia, że okulary są wygodne, nie zsuwają się w trakcie czytania, nauki czy podczas zabawy, a także nie uciskają delikatnej skóry dziecka.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów dla dziecka?

Ważnym elementem okularów są zauszniki. Tu należy zwrócić uwagę na ich długość i możliwość dopasowania za uchem tak aby było dziecku wygodnie, a okulary nie zsuwały się z nosa. Dobrze, jeśli zauszniki posiadają gumowe, miękkie nakładki, które nie uciskają uszu i głowy, a przy tym doskonale utrzymują okulary na swoim miejscu.

Pamiętajmy też, że aby dziecko chętnie zakładało okulary, muszą one mu się podobać. Dajmy więc dziecku wybór sugerując oczywiście te najbardziej praktyczne oprawki. Dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci są dodatkowe zabezpieczenia w postaci silikonowych stoperów lub gumeczek, które zakłada się na zauszniki, uniemożliwiają one zsuwanie się oprawek.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór oprawek dla dzieci i znalezienie optymalnych dla naszego małego klienta nie stanowi dużego problemu, a panująca moda na duże oprawki, okrągłe lub geometryczne nie stawia ograniczeń w polu widzenia.