W ostatnim czasie wśród specjalistów ochrony wzroku temat ten jest szczególnie „popularny”! Oczywiście dzieje się to za sprawą ilości Pacjentów, którzy zgłaszają dolegliwości wzrokowe właśnie związane z akomodacją. Przyczyną tych dolegliwości jest nadmierny wysiłek wzrokowy z bliska czyli najczęściej długotrwała praca przy komputerze, ale też czytanie stres brak ruchu. Problemy z akomodacją w znacznym stopniu wpływają na funkcjonowanie wzrokowe dziecka zwłaszcza w wieku szkolnym, a obecna sytuacja (wiele miesięcy nauki online) w bardzo negatywny sposób wpływa na akomodacje .
Jak sprawdzić czy AKOMODACJA działa prawidłowo?
Pomiary sprawności, amplitudy i odpowiedzi akomodacji (bo tak fachowo nazywają się badania akomodacji) sprawdzamy podczas badania ortoptycznego, optometrycznego lub okulistycznego. Prawie wszystkie pomiary Akomodacji są pomiarami subiektywnymi co oznacza, że ich wynik jest indywidualnym odczuciem widzenia Pacjenta. Najczęściej w celu sprawdzenia:
- sprawności akomodacji wykonujemy badanie z flipperem akomodacyjnym (takie podwójne „okularki” jak na zdjęciu ),
- amplitudy akomodacji stosujemy metodę Dondersa,
- odpowiedzi akomodacji stosujemy skiaskopię dynamiczną.
Ostatni z wymienionych pomiarów jest oceniany w sposób obiektywny czyli przez badającego. Dwa pierwsze to ocena subiektywna Pacjenta. Dlatego podczas tych pomiarów bardzo ważne jest wytłumaczenie Pacjentowi co będziemy robić, jak również czasem ponowne wykonanie badania. Na wyniki badań akomodacji wpływa także stan psychofizyczny Pacjenta. Jeżeli dziecko jest zmęczone, niewyspane, rozdrażnione czy zdenerwowane wyniki powyższych badań mogą wyjść nieadekwatnie do rzeczywistego stanu akomodacji!
Jak ćwiczyć akomodację oka?
Najprostszym, najczęściej zalecanym i przynoszącym efekty ćwiczeniem jest aktywne parzenie daleko! Czyli regularne powtarzanie schematu 20/20/20 (co 20 min. na 20 sek. parze na 20m). A największą trudnością w wykonywaniu tego ćwiczenia jest pamiętanie o nim!
Innymi sposobami ćwiczenia akomodacji są m.in.:
- ćwiczenia z tablicami Harta,
- ćwiczenia z flipperem akomodacyjnym,
- karty fuzyjne,
- sznurek Brocka.
Akomodacje oka ćwiczymy także gdy jesteśmy w ruchu uprawiamy sport, jeździmy na rowerze, czy spacerujemy podziwiając horyzont.
Lato przyszło do nas na dobre, w ostatnich dniach pogoda zachęca do przebywanie na zewnątrz. Wykorzystajmy ten czas aby dać naszym oczom odpocząć, aby mogły się zregenerować po ostatnich miesiącach zamknięcia, pracy/nauki zdalnej, braku ruchu.
Zachęcam Was do aktywnego RODZINNEGO spędzania czasu (pamiętając o zasadzie, że dzieci nas nie słuchają tylko nas naśladują!) pokazujmy im dobre przykłady i uczymy dobrych nawyków (20/20/20) .
Zachęcam Was do diagnostyki, a jeżeli jest potrzeba to do ĆWICZEŃ AKOMODACJI. Bo akomodacje można, a nawet TRZEBA ćwiczyć. O czym więcej będzie niebawem na stories.