Centrum Leczenia Krótkowzroczności
Miejsce gdzie kompleksowo zajmujemy się pacjentami z tą wadą wzroku. Dzięki współpracy okulisty, optometrysty i ortoptysty możemy w pełni zaopiekować się pacjentami z przedkrótkowzrocznością, rozpoznaną oraz postępującą krótkowzrocznością. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowany zespół oraz nieustanne aktualizowanie wiedzy i wprowadzanie najnowszych międzynarodowych wytycznych oraz śledzenie aktualnych badań naukowych zapewnia nam narzędzia do prowadzenia z sukcesem pacjentów z krótkowzrocznością.
W przypadku krótkowzroczności niezwykle istotny jest właściwy dobór korekcji okularowej oraz zastosowanie specjalistycznych soczewek okularowych. Dlatego współpracujemy z wiodącymi na rynku producentami soczewek okularowych w systemie D.I.M.S. – MiYOSMART oraz w systemie H.A.L.T. – Stellest. Obydwie technologie posiadają najlepsze na świecie wyniki badań naukowych pod względem kontroli progresji krótkowzroczności.
Krótkowzroczność (myopia) - przyczyny, objawy, skutki
Jedna z coraz częściej spotykanych wad wzroku u dzieci. Najczęstszą przyczyną powstawania tej wady wzroku jest zbyt długi czas patrzenia na bliskie odległości. Aktualnie obserwujemy znaczne przesunięcie wieku u dzieci, w którym pojawia się krótkowzroczność. Jeszcze kilka lat temu średni wiek pojawienia się wady był około 11 roku życia, dziś około 50% dzieci zaczyna być krótkowzroczna w wieku 6-7 lat!
Krótkowzroczność to wada wzroku w której oko gorzej widzi obraz daleko (jest on rozmyty, traci ostrość), a nie ma problemu z widzeniem w bliskich odległościach. Dzieci w pierwszych latach życia funkcjonują głownie patrząc do bliży: rysowanie, klocki, zabawy na dywanie, nauka pisania, czytania. Dlatego często rodzicom trudno jest zauważyć, że dziecko gorzej widzi. Najczęściej wada wykrywana jest gdy dziecko ma trudności z przepisywaniem z tablicy, a wtedy często są to już duże wartości minusowe.
Krótkowzroczność to wada wzroku związana ze zbyt szybkim wzrostem gałki ocznej. Najprościej mówiąc oko rośnie (wydłuża się) zbyt szybko i/lub rogówka w oku ma zbyt dużą krzywiznę. W związku z tym wada gdy się pojawi postępuje/rośnie razem z dzieckiem. Im wcześniej pojawi się krótkowzroczność tym większe prawdopodobieństwo, że wada będzie bardzo wysoka w momencie zakończenia wzrostu oka, które następuje po okresie dojrzewania, a u niektórych młodych dorosłych nawet w 20-25 roku życia.
Przyczyny pojawienia się krótkowzroczności:
Najczęściej wymienianą przyczyną pojawienia się krótkowzroczności jest genetyka w kontekście dziedziczenia wady wzroku po rodzicach, jednak badania pokazują, że uwarunkowania genetyczne stanowią zaledwie 20%. Obecnie ogromny wpływ na rozwój tej wady wzroku ma środowisko, w którym wychowuje się dziecko jest to aż 80%. W literaturze coraz częściej pojawia się nowe określenie tego zjawiska opisywane jako genetyka stylu życia.
Genetyka stylu życia to sposób życia, funkcjonowania przekazywany dzieciom przez rodziców i ich najbliższe otoczenie. Mało aktywności fizycznej, zła dieta, nadmierne korzystanie z elektroniki, brak odpowiedniej higieny snu, stres, za mało czasu na świeżym powietrzu, życie w mieście, ekspozycja na słabe sztuczne oświetlanie, zbyt mało światła naturalnego to główne przyczyny rozwoju krótkowzroczności.
Objawy krótkowzroczności:
W przypadku krótkowzroczności niezwykle ważna jest profilaktyka, która zapewnia wczesne wykrycie wady oraz wprowadzenie odpowiedniej metody kontroli, dzięki której jesteśmy w stanie w znaczny sposób spowolnić postepowanie myopii.
Regularne badania wzroku powinny odbywać się co 12 miesięcy, a jeżeli dziecko jest w grupie ryzyka pojawienia się wady to co 6 miesięcy lub wg zaleceń specjalisty.
Krótkowzroczność często pojawia się nagle i rośnie gwałtownie, badania pokazują, że kluczowy jest rok przed pojawieniem się wady gdyż wtedy wzrost oka jest bardzo intensywny dlatego poza regularnymi badaniami u specjalisty rodzice powinni czujnie obserwować dziecko czy nie:
- mruży, pociera oczu
- siada coraz bliżej telewizora/ tablicy/monitora
- przybliża książeczek
Skutki niekorygowanej krótkowzroczności
Nieskorygowana krótkowzroczność lub źle dobrana korekcja okularowa w przypadku tej wady wzroku skutkuje jej intensywnym postępowaniem. Im wyższa wada wzroku minusowa tym większe ryzyko pojawienia się w życiu dorosłym niebezpiecznych chorób oczu, a nawet utraty widzenia. W poniższej tabeli został przedstawiony stopień ryzyka pojawienia się najczęściej występujących chorób oczu u osób krótkowzrocznych.
Choroba |
-2,00 D (wada wzroku) |
-5,00 D (wada wzroku) |
-8,00 D (wada wzroku) |
Zwyrodnienie plamki | 2,2 x wyższy | 40,6 x wyższy | 126,8 x wyższy |
Odwarstwienie siatkówki | 3,1 x wyższy | 9,0 x wyższy | 21,5 x wyższy |
Zaćma | 2,1 x wyższy | 3,1 x wyższy | 5,5 x wyższy |
Badanie wzroku, gdy podejrzewasz krótkowzroczność u dziecka:
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego (aktualnie w Polsce nie ma dokładnych wytycznych) profilaktycznie pierwsze badanie wzroku powinni się wykonać między 6 a 12 miesiącem życia, kolejne po skończeniu 2 lat i następne raz w roku.
(Jeżeli nie ma wskazań do wcześniejszej diagnostyki lub innych zaleceń dla danego pacjenta.)
Jeżeli dziecko nie miało badanego wzroku przez okulistę, a wcześniejsze przesiewowe badania nic nie wykazały to na pierwsze pełne okulistyczne badanie wzroku dziecka (badanie po porażeniu akomodacji czyli badanie z kroplami) powinno być wykonane w wieku 4 lat.
Pomiędzy 4 a 6 rokiem życia dziecko może znajdować się w okresie poprzedzającym wystąpienie krótkowzroczności tzw. okres przedkrótkowzroczności. Wczesna interwencja, gwarantuje najlepsze wyniki przy spowolnieniu wady. Jeżeli dziecko nie miało wykonywanych badań okulistycznych w wieku przedszkolnym to obowiązkowo powinno mieć wykonane takie badanie w wieku 6-7 lat, przed pójściem do szkoły.
Kolejność wykonywania badań pozwala na pełną diagnostykę wady:
- Przygotuj dziecko na badanie z kroplami: przeprowadź z nim rozmowę w przyjaznej atmosferze, opowiedz o przebiegu badania oraz dlaczego jest tak ważne:
Oko dziecka potrafi bardzo dobrze skompensować wadę wzroku, zwłaszcza na wczesnym etapie ponieważ ma bardzo silną zdolność pracy akomodacji. Tylko przez wyłączenie akomodacji co uzyskujemy poprzez podanie kropli możemy określić RZECZYWISTĄ wadę wzroku dziecka. Przyzwyczaj oko dziecka do kropli: poprzez delikatne przemywanie powiek przy zamkniętych oczach dziecka, mokrym gazikiem, nasączonym wodą lub solą fizjologiczną przyzwyczaj okolice oka do dotyku, wody.
- Badanie ortoptyczne lub optometryczne określa m. in. sprawność akomodacji.
- Dwuetapowe badanie u okulisty: przed i po zastosowaniu kropli. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca stosowanie kropli na bazie cyklopentolatu – Cykloftyalu.
- Dobór okularów maksymalnie do wady po porażeniu akomodacji, tak aby pozwalały one na 100% widzenia na każdym okiem.
- Po 4-6 tygodniach od założenia, zwłaszcza pierwszej korekcji okularowej, zlecana jest kontrola u ortoptysty lub optometrysty w celu sprawdzenia działania wszystkich funkcji narządu wzroku m.in. sprawności akomodacji, pracy mięśni oczu.
- Regularne badanie ponowne wzroku według zaleceń specjalistów.
Metody leczenia krótkowzroczność u dziecka:
Aktualnie dysponujemy kilkoma różnymi metodami kontroli progresji krótkowzroczności. Kluczowa w powstrzymaniu postępowania wady jest dobrze dobrana korekcja okularowa. Pacjent w maksymalnej korekcji po cykloplegii powinien osiągać ostrość wzroku 100% czyli zapis optyczny 1,0 każdym okiem.
Obecnie do powstrzymania progresji krótkowzroczności zalecane jest stosowanie specjalistycznych soczewek okularowych z technologią D.I.M.S lub H.A.L.T. a nie klasycznych/standardowych bez specjalnej strefy optycznej hamującej postępowanie wady.
Zastosowanie tzw. metody łączonej poprzez włączenie do stałej korekcji okularowej leczenia farmakologicznego poprzez podawanie Atropiny o niskim stężeniu jest najlepszą metodą spowalniania wady zwłaszcza przy wyższych jej wartościach i niskim wieku dziecka.
Krótkowzroczność w znacznym stopniu utrudnia również uprawienie sportu czy aktywne spędzanie czasu gdyż dziecko cały czas potrzebuje korekcji okularowej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. W naszym Centrum Leczenia Krótkowzroczności dobieramy również specjalistyczne soczewki kontaktowe do kontroli progresji wady MySight –
W przypadku krótkowzroczności często występują dodatkowe zaburzenia w pracy narządu wzroku jak nieprawidłowa praca akomodacji, konwergencji, mięśni oczu co również wpływa na postepowanie wady. Warto w sytuacji gdy wadzie towarzyszy dodatkowe zaburzenie w pracy oczu włączyć gabinetowy program ćwiczeń ustalany indywidualnie przez ortoptystkę.
Niezwykle ważna jest również tzw. higiena pracy wzrokowej:
- zasada 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund patrzę w dal na min. 20 metrów
- nauka, zabawa w domu w świetle naturalnym
- min. 2 godzinny dziennie na zewnątrz w świetle naturalnym
- regularny, jakościowy sen
- dieta i odpowiednie nawadnianie
- aktywność fizyczna min. 1 godzina dziennie
- dobre oświetlenie podczas pracy, czytania, odrabiania lekcji (w pomieszczeniu powinno być zapalone światło górne oraz światło punktowe przy biurku, miejscu pracy)
Zespół centrum leczenia krótkowzroczności
Umów wizytę:
- Recepcja Wilanów: tel.: 790 750 704
- Recepcja Powiśle: tel.: 530 750 704