Choroby oczu

NUŻEŃCE – sprytne oczne pajęczaki 😊

By 3 stycznia, 201926 listopada, 2019No Comments
NUŻEŃCE

Jak doskonale wiadomo, w ludzkim organizmie bytują ogromne liczby mikroorganizmów. Znajdują się one m.in. na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym czy drogach oddechowych. Niektóre z nich stanowią tzw. naturalną florę fizjologiczną, mającą wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Nierzadko jednak stanowią one silny czynnik chorobotwórczy. I właśnie do tej drugiej grupy należą nużeńce, czyli pasożyty z rodziny roztoczy często zamieszkujące okolice narządu wzroku.

U człowieka wystąpić mogą dwa rodzaje nużeńców. Pierwszym z nich jest nużeniec ludzki (demodex folliculorum) najczęściej bytujący w mieszkach włosowych, którego rozmiary osiągają 0,3 -0,4mm. W sposób mechaniczny może on drażnić cebulki włosowe rzęs, a produkty przemiany jego materii mogą powodować reakcje alergiczne. Drugim gatunkiem jest nużeniec krótki (demodex brevis) o długość nieprzekraczającej 0,3mm, najczęściej występujący w gruczołach łojowych, m.in. w gruczołach Meiboma znajdujących się na brzegach naszych powiek. Stanem chorobowym, który wywoływany jest obecnością nużeńców jest tzw. nużyca, inaczej demodekoza.

NUŻEŃCE – sprytne oczne pajęczaki 😊 1

Przez wzgląd na ograniczone możliwości przeżycia poza organizmem żywym, do zainfekowania nużeńcami dochodzi jedynie przy bezpośrednim kontakcie z nosicielem. W związku z tym, do dróg zakażenia zaliczyć można m.in. użytkowanie wspólnych ubrań, ręczników, czy korzystanie z tych samych kosmetyków (np. tuszy do rzęs, testerów w drogeriach).

Warto zaznaczyć, iż szacunkowo, nużeniec występuje aż u 60% populacji. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby starsze (częstość infekcji wzrasta wraz z wiekiem), posiadające osłabioną odporność a także chorzy na cukrzycę. Dodatkowo do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się osoby, u których wykonano zabiegi kosmetyczne okolic oczu i twarzy takich jak np. przedłużanie rzęs.

W obrębie oka, zakażenie nużeńcem uwidaczniać się może jako uporczywe i nawracające zapalenie brzegów powiek i spojówek. Do częstych objawów należą: pieczenie, świąd, uczucie piasku, zaczerwienienie oraz zespół suchego oka. Te drobne pasożyty niejednokrotnie towarzyszą dolegliwościom takim jak trądzik różowaty, zmiany łojotokowe skóry czy nieprawidłowy wzrost lub wypadanie rzęs.

Jedną z najskuteczniejszych metod diagnostyki nużeńca jest mikroskopowe badanie rzęs. Obserwacja włosków w powiększeniu 100-400x nie tylko pozwala na ustalenie czynnika etiologicznego, ale również ocenę jakościową (wyodrębnienie osobników dorosłych, larw, jajeczek) jak i ilościową (o stanie chorobowym można mówić kiedy liczba nużeńców przekracza 5 osobników/mm2). Dzięki temu, w łatwy sposób można również sprawdzić skuteczność ustalonego sposobu leczenia.

Podsumowując, dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom oraz podobieństwu objawów z innymi często pojawiającymi się stanami chorobowymi oka, nużeńce bardzo sprytnie adoptują się do warunków bytowania w okolicach narządu wzrokowego. W związku z tym osoby nimi zakażone bardzo często nie są ich świadome, co w konsekwencji prowadzi do błędnych sposób radzenia sobie z problematycznymi symptomami.

Bibiografia:

  1. Demodekoza – co to za choroba?, eDermatologiaNews, dr n. med. Marta HASSE-CIEŚLIŃSKA, dr n. med. Honorata KUBISIAK-RZEPCZYK.
  2. Demodekoza – patofizjologia, leczenie oraz ocena skuteczności terapii z zastosowaniem maści z metronidazolem oraz maści z tlenkiem rtęci, Aleksandra Sędzikowska.
  3. https://nuzeniec.com.pl/opis-choroby/
  4. https://instytutoka.pl/nuzeniec-demodex/