Choroby oczu

Niedowidzenie

Niedowidzenie jest jednym z najniebezpieczniejszych zaburzeń odbierających nam dobre widzenie w zdrowym oku. Najczęściej tłumacze to rodzicom w ten sposób: „Pomimo dobrze dobranej korekcji (okularów, soczewek) oko dalej źle widzi”. Dlaczego tak jest?

Niedowidzenie powstaje na siatkówce oka, a dokładnie w plamce żółtej, czyli miejscu naszego najdoskonalszego, centralnego (plamkowego) widzenia. Niedowidzenie powoduje obniżenie ostrości widzenia bez organicznej przyczyn, czyli ogólnie okulistycznie oko jest zdrowe ale nie widzi!

Przyczyny niedowidzenia

Najczęstszą przyczyną niedowidzenia jest ZEZ 👀 im wcześniej pojawia się zez tym większe może być niedowidzenie. Dzieje się tak dlatego, że w momencie powstania zeza obraz w mózgu widziany jest podwójnie. Aby widzieć pojedynczo tłumi słabsze oko (oko zezujące).

Inną częstą przyczyną niedowidzenia może być RÓŻNOWZROCZNOŚĆ (różnica w wadzie wzroku między okiem prawym i lewym o min. 1 dioptrie). Ta sytuacja jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna, gdy dziecko nie ma widocznego zeza rodzice zdecydowanie później zgłaszają się do specjalisty, a niedowidzenie może rozwijać się bezobjawowo.

Niedowidzenie może wystąpić także w przypadku wysokiej wady wzroku w obu oczach astygmatyzmu, nadwzroczności czy krótkowzroczności oraz z nieużywania oka tzn. w przypadku opadnięcia powieki, zaćmy czy nieprzejrzystości rogówki.

Niedowidzenie powoduje:

  • utratę widzenia (jednooczność),
  • osłabienie lub utratę widzenia obuocznego,
  • osłabienie widzenia kontraktowego,
  • osłabienie lub utratę widzenia przestrzennego,
  • zeza,
  • efekt stłoczenia np. tekstu podczas czytania powodując spowolnienie czytania,
  • osłabienie śledzenia, podążania oczami np. za przedmiotem.

Po rozpoznaniu niedowidzenia:

  • dobór odpowiedniej korekcji wady wzroku,
  • wprowadzenie obturacji (zasłaniania),
  • zastosowanie odpowiednich ćwiczeń.

Im wcześniej zostanie postawione rozpoznanie i rozpoczęta terapia tym większa szansa na pełne wyleczenie i powrót do pełnej ostrości widzenia Pacjenta.

Bardzo ważna jest współpraca specjalista – rodzic 🤝 zobrazowanie, dokładne wytłumaczenie rodzicom problemu może przynieść szybkie efekty w postaci polepszania się wzroku dziecka gdyż to właśnie codzienna sumienność rodziców najbardziej wpływa na poprawę leczenia.

A na koniec najważniejsza informacja: PAMIETAJMY że dziecko nie wie, że widzi źle bo nie wie jak można widzieć inaczej 🤷‍♀️ Więc samo nam o tym nie powie!

Diagnostyka podstawą dobrego widzenia 💙 👶👧